8 członów systemu jogi – Yamy

Nauka, filozofia i sztuka. Zajmuje się zarówno ciałem, jak i umysłem. Uczy, jak zachować równowagę i harmonię. Joga to nie tylko asany, ale też cały system, na który składa się osiem części.

Patańdżali wymienia je w traktacie Yogasūtra:

  • Yamy – zasady moralne
  • Niyamy – indywidualna samodyscyplina
  • Asana – postawa ciała
  • Pranayama – kontrola oddechu
  • Pratyahara – zdyscyplinowanie zmysłów
  • Dharana – koncentracja umysłu
  • Dhyana – medytacja
  • Samadhi – poznanie Jaźni

8 członów systemu jogi – YamyAsany są więc jednym z ośmiu stopni jogi. Wszystkie wzajemnie się przenikają i od siebie zależą, dlatego w tym i w kolejnych wpisach postaram się przybliżyć Wam każdy z nich.

Prawdopodobnie wszyscy dobrze pamiętamy z fizyki zasady dynamiki Newtona. Trzecia z nich mówi, że jeśli ciało A działa na ciało B z określoną siłą, to ciało B działa na ciało A z taką samą siłą. Zgadzając się z tą zasadą, musimy przyznać, że każda nasza myśl, każde nasze słowo i każdy nasz czyn do nas wracają, czyli dopada nas tzw. karma. Czasem skutki działania pojawiają się szybko, czasem po tak długim czasie, że nie jesteśmy w stanie tego połączyć. Dzięki praktyce jogi stajemy się bardziej uważni w życiu.

Studiowanie ośmioczłonowej jogi prowadzi do oczyszczenia ciała, umysłu i intelektu; płomień wiedzy jest podtrzymywany i wnikliwość zostaje obudzona. – Patańdżali

Yamy to uniwersalne zasady moralne. Należy się nimi kierować, żeby uniknąć w życiu chaosu.

Ahimsa

czyli wolność od przemocy, to pierwsza yama, która jest nadrzędną zasadą dla pozostałych yam i niyam. Dotyczy wszystkich istot, w tym również nas samych. Niekrzywdzenie odnosi się zarówno do strefy fizycznej, jak i psychicznej, emocjonalnej czy duchowej. Jak możemy krzywdzić siebie? Krytykując się cały czas, źle odżywiając lub popadając w nałogi. Dlatego praktykując ahimsę, powinniśmy zacząć od zdrowego odżywiania, codziennego ruchu, który sprawia nam przyjemność (nie musi być to joga), rozwijania naszego umysłu i wspierania siebie pozytywnymi myślami.

Praktyka ahimsy to również wstrzymanie się od udziału w czymkolwiek, co jest związane z zadawaniem cierpienia innym istotom. Jedyny wyjątek stanowi działanie w samoobronie, więc mamy prawo zabić atakującego nas komara;). Ta zasada jest jednak ściśle powiązana z wegetarianizmem i weganizmem oraz z ekologią i dbaniem o naszą planetę. Do niekrzywdzenia innych zalicza się również unikanie plotek, zbędnej paplaniny i oceniania.

Satya

oznaczająca prawdomówność, to szczerość naszych myśli, słów i czynów. Zasada ta oznacza bycie uczciwym wobec siebie i innych. Praktykując satyję musimy poznać nasze myśli, również te ciemne, negatywne. Należy spojrzeć na siebie bez usprawiedliwień i kłamstw. Tylko będąc uczciwym wobec siebie, możemy przestać okłamywać innych.

Asteya

to powstrzymywanie się od kradzieży. Nie chodzi tu jednak tylko o kradzież materialną, ale też o kradzież np. czyjegoś czasu, gdy ciągle komuś narzekamy lub o okradanie matki natury, gdy zużywamy więcej wody, niż potrzebujemy. Powinniśmy wyzbyć się również zazdrości i zawiści, czyli cieszyć się z tego, co mamy. Chciwość i pożądanie rzeczy, których nie mamy, mącą spokój umysłu.

Brahmacarya

oznacza wstrzemięźliwość. Nie chodzi tu jednak o celibat, a o umiar w każdym aspekcie naszego życia – jedzeniu, piciu, pracy, odpoczynku. Innymi słowy o zachowanie równowagi. Patańdżali zaleca wstrzemięźliwość ciała, mowy i myśli oraz wykorzystywania zachowanej energii do własnego rozwoju.

Aparigraha

czyli nieprzywiązywanie się, przypomina mi minimalizm. Jednak polega nie tylko na zachowaniu umiaru w rzeczach, którymi się otaczamy, lecz także nieprzywiązywaniu się do osób, własnego zdania czy różnych, często ograniczających nas koncepcji. Przywiązanie jest uzależnieniem, które wywołuje w nas niepokój, a brak uzależnień daje nam wolność.

Najczęściej zaczynamy przygodę z jogą, ponieważ mamy dość napięcia lub chcemy się wzmocnić i uelastycznić. Jednak nie jest ona jedną z technik fitnessu, terapią czy rehabilitacją. Dlatego uważam, że warto zapoznać się z całą filozofią i zachęcam Was do tego. Co sądzicie na temat yamów? Staracie się przestrzegać tych zasad moralnych?

Follow:
Udostępnij:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: