Podróż przez życie – odkrywanie siebie

Starożytni filozofowie uważali poznanie samego siebie za wartościowe. Arystoteles mawiał, że „poznanie siebie jest początkiem wszelkiej mądrości”.

Wiele osób nawet nie próbuje poznać samego siebie. Podążają utartymi schematami i życie przemija im na niczym. Po czym orientują się, że nie ma ono najmniejszego sensu. W ogóle mnie to nie dziwi. W końcu od najmłodszych lat jesteśmy wciskani w odpowiednie szufladki, narzucane są nam konkretne drogi i mało kto zwraca uwagę na to, kim jesteśmy.

Znalezienie odpowiedzi na pytania „kim jestem?” i „o co chodzi w moim życiu?” to podstawa. Jeśli tego nie wiemy, miotamy się bez celu i popadamy w niezadowolenie. Czasem myślę, że jednym z przedmiotów w szkole podstawowej powinno być poznawanie siebie. Odkrywając swoje wady i zalety, pragnienia, pasje oraz umiejętności, dowiadujemy się, co chcemy robić w życiu, co sprawia nam przyjemność, w czym jesteśmy najlepsi, a nad czym musimy popracować.

Jak poznać samego siebie?

Możesz oczekiwać jednozdaniowej odpowiedzi czy zadania łatwego w realizacji. Poznanie siebie to jednak długi proces. Warto przeanalizować przeszłość. Dostrzec mechanizmy, które zakorzeniły się w Twoim życiu już w dzieciństwie i według których nadal nieświadomie postępujesz. Przyjrzeć się każdemu aspektowi swojego życia. Ustalić, czy podejmujesz decyzje świadomie i czy są zgodne z tym, czego chcesz, potrzebujesz i z czym się zgadzasz. Zastanowić się nad tym, na ile jesteś człowiekiem, a na ile maszyną, która robi wszystko to, czego w danej chwili oczekuje od niej społeczeństwo.

Wielokrotnie natykałam się na różne pytania, mające pomóc w poznaniu samego siebie. Chcę się podzielić z Wami tymi, które uważam za przydatne:

  • Jaka jest jedna rzecz, którą lubisz robić, nawet gdy jesteś zmęczony lub brakuje Ci czasu?
  • Jakie jest jedno najbardziej ograniczające Cię przekonanie?
  • Z czego w swoim życiu jesteś najbardziej dumny?
  • Uważasz, że kreujesz rzeczywistość, czy jest ona dziełem przypadku?
  • Kim jest osoba z poza rodziny, którą chcesz znać do końca życia i dlaczego jest taka ważna?
  • Jak wiele stresu jest w Twoim życiu i co go powoduje?
  • Gdybyś mógł zacząć od początku, kim byś był?
  • Jak w skali od 1 do 10 oceniłbyś jakość swojego życia?
  • Jak często plany innych osób rządzą Twoim życiem?

Odpowiedzi pewnie wywołują w Twojej głowie kolejne pytania. W samopoznaniu może pomóc również rozmowa z przyjacielem, który na pewno dostrzega w Tobie pozytywne i negatywne cechy, których Ty nie widzisz. Całkowite poznanie i zrozumienie siebie to ogromna sztuka. Każdy z nas cały czas się zmienia i rozwija. Dlatego na pewno zawsze będzie coś nowego do odkrycia.

Follow:
Udostępnij:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: