Dlaczego warto mieć zwierzaka

Odkąd pamiętam u mnie w domu zawsze był jakiś zwierzak. Najczęściej pies, a czasem dodatkowo rybki, myszki, chomik, świnka morska. Uważam, że zwierzęta uczą wrażliwości i odpowiedzialności. Zawsze poprawiają humor, kochają bezwarunkowo i przywiązują się bezgranicznie.

Dlaczego warto mieć zwierzaka

Zwierzak na zdrowie

Badania pokazały, że sama obecność zwierzęcia obniża stres podczas wykonywania różnych zajęć. Chyba każdy wie, że głaskanie kota czy psa działa na nas relaksująco. Udowodniono również, że zwierzęta pomagają szybciej wrócić do zdrowia osobom po ataku serca i przynoszą ulgę w przewlekłym bólu.

Przy wyborze psa zwiększenie aktywności fizycznej wydaje nam się bardziej oczywiste niż w przypadku świnki morskiej. Z własnego doświadczenia wiem, że to jedynie stereotypy. Poświęcając dużo uwagi nawet takiemu maleństwu, można się nieźle zmęczyć. W końcu nikt nie zabrania nam zabierać jej do ogrodu lub parku.

Empatia i wegetarianizm

Naukowcy z Bellarmine University udowodnili, że dorośli, którzy mieli w dzieciństwie zwierzęta, jedli mniej mięsa i częściej przechodzili na wegetarianizm. Badacze zmierzyli również poziom empatii ankietowanych. Jak podkreślają, „opieka nad zwierzętami rozwija empatię u dzieci, co ma duży wpływ na emocje i uczucia w życiu dorosłym”.

Odpowiedzialne podejście

Decydując się na zakup lub przygarnięcie zwierzaka, musimy podejść do tego odpowiedzialnie. Przemyślmy wszystkie aspekty. Zwierzę to nie tylko przyjemność i zabawa, ale też obowiązek – ten na co dzień, kiedy trzeba wyjść na spacer, nakarmić i poświęcić uwagę, i ten rzadszy, kiedy nasz przyjaciel zachoruje i wymaga większej opieki. Jednak co najważniejsze – zwierzę to nie zabawka, którą można wyrzucić, kiedy się znudzi. Dlatego zastanów się, zanim ostatecznie podejmiesz decyzję.

Zwierzak - bezwarunkowa miłość

Przed wprowadzeniem się do nas nowego współlokatora, musimy zdecydować: kupno czy adopcja? Jako wolontariusz w schronisku widziałam wiele cudownych zwierząt. Nie musi odstraszać nas fakt, że przeszły dużo w swoim życiu i będą o wiele trudniejsze od tych z hodowli. W wielu przypadkach wcale tak nie jest, a skrzywdzone zwierzę obdarzone miłością może pokochać nas jeszcze bardziej.

Follow:
Udostępnij:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: