Nie bój się odmawiać

Dlaczego tak trudno jest nam odmawiać? Przecież nie mamy w obowiązku godzić się na wszystko, czego ktoś od nas oczekuje. A jednak. Większość z nas boi się powiedzieć „nie”.

Nie bój się odmawiać

Jako dzieci nauczyliśmy się, że „nie” to nie najlepsza odpowiedź. Później, w życiu zawodowym, „nie” staje się często przyczyną gorszej oceny lub tkwienia w miejscu na drabinie korporacyjnej. Dlatego mamy zakodowane, że musimy godzić się na bycie ofiarą i spełniać prośby każdej osoby.

Nie chcę, żebyś pomyślał teraz, że namawiam Cię do niepomagania innym. Jednak wielu z nas ma tendencję do stawiania siebie i tego, co jest dla nas naprawdę ważne na końcu.

Przypomnij sobie sytuację, w której ktoś chciał czegoś od Ciebie, na co zupełnie nie miałeś ochoty. Może była to prośba o pożyczenie samochodu lub o spotkanie w sobotę, na którą miałeś inne plany. Jak się czułeś, kiedy zrobiłeś to, o co zostałeś poproszony wbrew sobie? Myślę, że nie najlepiej. Teraz wyobraź sobie, jakbyś się czuł, gdybyś zrobił to, co chciałeś.

Zrób to dla siebie

Jednym z powodów, przez które zgadzamy się na to, czego nie chcemy, jest lęk przed urażeniem drugiej osoby. Często jesteśmy przekonani, że musimy się zgodzić. Kiedyś w takiej sytuacji myślałam, że lepiej zacisnąć zęby i zrobić to, czego ktoś ode mnie oczekuje, niż sprawić mu przykrość. To jednak duży błąd. W końcu wtedy sprawiałam przykrość sobie.

Aby nikogo nie urazić, wystarczy podać powód, dla którego odmawiamy. Nawet jeśli po prostu nie mamy ochoty na spotkanie, możemy to powiedzieć. W końcu nie zawsze musimy być w nastroju. Rozmówca jest wtedy bardziej skłonny do empatii. Na pewno też był nie raz w podobnej sytuacji.

Bardzo często zrzucamy odpowiedzialność za to, jak wygląda nasze życie, na innych. Myślimy, że wymagają i oczekują od nas zbyt wiele. Czujemy się wykorzystywani i nieszczęśliwi. Tymczasem sami decydujemy, czy chcemy coś zrobić czy nie.

Pamiętaj, że masz prawo odmawiać i nie odbieraj tego prawa innym. Pomoże Ci to w budowaniu zdrowych relacji i osiągnięciu wewnętrznego spokoju.

Follow:
Udostępnij:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: