Magiczne właściwości zapachów

Mandarynki kojarzą nam się ze świętami, a świeżo skoszona trawa z latem. Zapach przenosi nas do miejsc i wydarzeń z przeszłości. Możemy to wykorzystać i pomóc sobie wprawiać się w cudowny nastrój. Dlatego bardzo dziwi mnie fakt, że ludzie deklarują w badaniach, chęć rezygnacji z węchu, jeśli musieliby wybrać, któryś ze zmysłów.

zapach

Węch to najstarszy i najbardziej pierwotny zmysł. Kiedy dryfujące w powietrzu cząsteczki drażnią nasze nozdrza, do mózgu wysyłane są sygnały, tworząc wrażenie zapachu. Nawet bakterie, najprostsze organizmy, posiadają ten zmysł. Jednak istnieje wiele zapachów, których nie odczuwamy. Psy mają ponad 220 milionów receptorów węchu, podczas gdy ludzie zaledwie 5 do 20 milionów.

Zapachy wpływają na stan naszego umysłu, sprawność fizyczną i podstawowe reakcje fizjologiczne. Kora gruszkowata, która odpowiada w naszym mózgu za węch, sąsiaduje z rejonem odpowiedzialnym za pamięć i emocje. Z tego powodu różne zapachy kojarzą nam się z konkretnymi porami roku, wydarzeniami i odczuciami. Ostatnio zastanawiałam się nad tym, jak wykorzystać te zależności i przy okazji postanowiłam podzielić się z Wami tym, co odkryłam.

Zapach poprawia pamięć

Badania pokazują, że studenci, którzy podczas nauki czują zapach np. lawendy, przypominają sobie dużo więcej informacji, kiedy znów go poczują. Udowodniono również, że zapach jaśminu poprawia zdolność rozwiązywania problemów, a mięta i cynamon stymulują koncentrację.

Zapach pomaga nam się uspokoić

Zapachy mogą obniżyć ciśnienie krwi i spowodować wydzielanie hormonów wpływających na nasz nastrój. Które z nich pomogą nam się uspokoić, a które pobudzą do działania?

Rozmaryn

Przeprowadzone w 2013 roku w Wielkiej Brytanii badania wykazały, że zapach rozmarynu poprawia o 75% pamięć kognitywną. Natomiast według japońskich badań pomaga obniżyć poziom kortyzolu, czyli ma działanie uspokajające.

Jaśmin

Ma silne działanie relaksujące. Aromaterapeuci uważają, że działa antydepresyjnie i odprężająco. Polecają dodawać kilka kropel olejku do kąpieli. Azjatki natomiast wplatają kwiaty jaśminu we włosy i traktują jako afrodyzjak.

Lawenda

Kwiaty lawendy mają bardzo dużo właściwości. Zapach uspokaja, łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego. Badania wykazały również, że poprawia jakość snu. Dlatego warto skropić lawendą poduszkę.

Magiczne właściwości zapachów

Owoce cytrusowe

Naukowcy z Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych udowodnili, że zapach cytrusów działa uspokajająco. Podczas obierania pomarańczy uwalniają się aromatyczne terpeny, które działają odprężająco. Natomiast cytryna i grejpfrut orzeźwiają, zwalczają senność, pomagają w koncentracji i mogą łagodzić bóle migrenowe.

Drzewo sandałowe

Tradycyjnie jest używane w kadzidłach palonych w świątyniach buddyjskich. Ma właściwości uspokajające. Redukuje depresję i niepokój.

Mięta

Według wielu badań działa łagodząco na układ trawienny. Wdychanie jej zapachu jest też głęboko relaksujące. Można ją wykorzystać przy leczeniu bezsenności, migreny i nerwobóli. W różnych badaniach pojawia się wątek jej wpływu na sprawność fizyczną. I tak sportowcy wdychający zapach mięty, szybciej biegli na 400 metrów i mogli zrobić więcej pompek.

Podczas poszukiwań magicznych właściwości zapachów natknęłam się na jeszcze jeden wątek, który właściwie dobrze znałam i od którego zaczyna się artykuł. Chodzi o nasze skojarzenia z zapachem. Jeśli jakiś przypomina nam przykre wydarzenia, próba stosowania go do poprawienia pamięci czy redukcji stresu może przynieść odwrotne skutki. Psycholog Rachel Herz przeprowadziła eksperyment, w którym posadziła dzieci w pachnącym pokoju i dała im niemożliwe do rozwiązania zadanie. Gdy później czuły ten zapach, nie potrafiły rozwiązać prostych zadań. Dlatego myślę, że złotym środkiem jest połączenie własnych skojarzeń z udowodnionymi naukowo właściwościami zapachów.

Źródło: R. Gray, Daily Telegraph M. A. Smith, Calm
Follow:
Udostępnij:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: