Siła uśmiechu

Uśmiech to najbardziej naturalna rzecz jaką możemy dać drugiej osobie. To taki darmowy prezent. Warto się uśmiechać, nawet jeśli nie mamy na to ochoty. Sprawimy w ten sposób przyjemność nie tylko drugiej osobie, ale też sobie.

uśmiech

Możesz pomyśleć, że to zbyt duży wysiłek, bo kiedy nie masz na to ochoty i zmuszasz się, tracisz dużo energii. Jednak badania dowiodły, że początkowo wymuszony uśmiech po chwili przekształca się w ten naturalny i wchodzi w nawyk. A z uśmiechania się płynie wiele korzyści. Od tych najoczywistszych, jak pozytywne postrzeganie nas przez innych ludzi, przez poprawę samopoczucia naszego i osób w naszym towarzystwie, po te mniej oczywiste, jak poprawienie krążenia czy obniżenie tętna.

Uśmiech jest zaraźliwy

Naukowcy odkryli w mózgu neurony lustrzane, dzięki którym rozpoznajemy emocje na twarzy drugiej osoby. Uruchamiają one obszary w naszym mózgu odpowiedzialne za te same emocje. Jeśli to Cię nie przekonuje, sprawdź sam. Uśmiechnij się do kogokolwiek. Może być to sprzedawca, kierowca autobusu lub bliska osoba. Zobaczysz, że odwzajemni uśmiech. Może nie będzie bardzo widoczny, może jedynie delikatnie uniesie kąciki ust. Przekonasz się jednak, że to działa. W końcu ta osoba może być dziś w gorszym nastroju, więc nie oczekuj, że od razu się rozpromieni. Ale może właśnie Twój uśmiech poprawi jej humor.

Produkcja endorfin

Zarówno szczery, jak i sztuczny uśmiech powoduje produkcję endorfin w mózgu. Poza tym, że czujemy się dzięki nim szczęśliwi, wzmacniają nasz układ odpornościowy, działają uspokajająco i rozładowują stres. Jogini od dawna twierdzą, że uśmiech jest gwarancją zdrowia i długiego życia. Teraz potwierdzają to również naukowcy, a jego siła jest na tyle znana, że istnieją nawet specjalne terapie.

Źródło: Die Hard Fans of “Friends”

Zastanów się, co wywołuje na Twojej twarzy uśmiech. Na pewno znajdziesz kilka rzeczy. Ja uwielbiam spędzać czas z bliskimi, oglądać Przyjaciół, słuchać muzyki i tańczyć. Warto się nad tym zastanowić, bo w gorszy dzień szybko można poprawić sobie humor, a w te lepsze po prostu zatroszczyć się o produkcję endorfin i swoim lepszym nastrojem poprawiać samopoczucie ludzi wokół.

Follow:
Udostępnij:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: