Życzliwość – czy to się opłaca?

Wydaje się, że niektórzy z nas z natury są życzliwsi od innych. Każdego dnia możemy spotkać kogoś, kto bezinteresownie pomoże obcemu człowiekowi i kogoś, kto nawet poproszony o pomoc, nie udzieli jej. Można sądzić, że jeśli któraś z tych grup zyskuje, to jest to ta druga. Nic bardziej mylnego. Bycie życzliwym dla innych sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.

Życzliwość

Dobre uczynki poprawiają nam samopoczucie. Mamy w mózgach tzw. jądro półleżące, nucleus accumbens, które jest częścią układu nagrody. Badania neurologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia potwierdziły, że ta część mózgu reaguje m.in. wtedy, gdy uczestnicy badania myślą o dobroczynności. Jednak pomagając nie tylko poprawiamy sobie doraźnie nastrój, ale też generalnie lepiej oceniamy nasze życie. Wolontariusze są szczęśliwsi od innych nawet po uwzględnieniu czynników socjoekonomicznych. Rzadziej doświadczają depresji i lęków, częściej uważają, że ich życie ma sens.

Nie pytaj, pomagaj

Nie czekaj aż ktoś poprosi Cię o pomoc i nie wygłaszaj formułek w stylu: jeśli będziesz potrzebować pomocy, daj znać. Kiedy widzisz kobietę z wózkiem, która chce zejść ze schodów, po prostu podejdź i pomóż. Niedaleko Ciebie mieszka schorowany staruszek? Zanieś mu obiad, odśnież przed domem, zabierz na spacer. Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje, w których ludzie nie będą chcieli Twojej pomocy, ale na pewno będą rzadkością.

Wolontariat

Angażując się w wolontariat, możemy zyskać jeszcze więcej niż pomagając tylko przypadkowo spotkanym osobom. Zdobywamy zaufanie innych, uczymy się nowych rzeczy i poznajemy nowych ludzi, którzy mogą zostać naszymi przyjaciółmi. Często kojarzymy wolontariat z ogromnym poświęceniem, a możemy połączyć pomaganie innym ze swoimi zainteresowaniami lub umiejętnościami, w których chcemy się doskonalić. Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, możesz zaangażować się w pomoc organizacjom ekologicznym lub wyprowadzać na spacer psy ze schroniska. W celu ćwiczenia gry na pianinie skontaktuj się z domem spokojnej starości i dawaj koncerty lub z domem dziecka i ucz grać.

Małe akty życzliwości:

  • Spraw komuś prezent. Zostaw go na progu domu lub pracowniczym biurku.
  • Uśmiechnij się do pięciu nieznajomych osób.
  • Przygotuj dwa drugie śniadania i jedno komuś oddaj.
  • Napisz pozytywny cytat kredą na chodniku.
  • Powiedz komuś szczery komplement.

Nie jest ważne jak często pomagamy. Czynione dobro do nas powraca.

Follow:
Udostępnij:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: