Ikigai, czyli japoński sposób na szczęście

Długie życie przepełnione satysfakcją i szczęściem to marzenie chyba każdego człowieka. Rozwój medycyny umożliwia nam wydłużenie go. Jednak czy to wystarcza, jeśli nie jesteśmy dostatecznie zdrowi, żeby z niego korzystać? A co z pozostałymi dwoma marzeniami?

Ikigai Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

Okinawa to mała japońska wyspa, na której żyje najwięcej stulatków na świecie – na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech. Jednak, co ważniejsze, do końca swoich dni cieszą się dobrym zdrowiem i prowadzą aktywny tryb życia. Większość z nich żyje samodzielnie, nie potrzebując opieki rodziny czy pomocy społecznej. Swoją długowieczność zawdzięczają życiu w zgodzie z tradycjami.

Ikigai – „szczęście płynące z bycia stale zajętym”

Według Japończyków każdy z nas ma swoje ikigai. Składają się na nie pasja, misja, powołanie i zawód, czyli to, co kochamy, to, czego potrzebuje świat, to, w czym jesteśmy dobrzy i to, z czego możemy się utrzymać. Według mieszkańców Okinawy jeśli odnajdziemy swoje ikigai, będziemy chcieli codziennie rano wstać z łóżka.

Ikigai

Jedni znają już swoje ikigai, inni wciąż go poszukują. Do swojego sekretu na długie i szczęśliwe życie Japończycy dokładają jeszcze kilka kwestii. Pierwszą z nich jest bycie ciągle aktywnym. Stuletni mieszkańcy Okinawy nie czekają na śmierć, siedząc na ławeczce przed domem. Każdego dnia pracują w ogródkach, pomagają sobie wzajemnie i angażują się w działania społeczne. Poza tym żyją ze spokojem, bez pośpiechu. Nie ulegają temu, co pilne, ale codziennie się rozwijają.

W japońskiej tradycji nie ma również miejsca na przejadanie się. Japończycy po posiłku mają zwyczaj mawiać Hara hachi bu, co oznacza „brzuch pełen w osiemdziesięciu procentach”. Nie najadając się do syta, unikamy długiego procesu trawienia, który przyspiesza utlenianie się komórek, co prowadzi do starzenia się organizmu. Japończycy dbają o swoje ciało również za pomocą aktywności fizycznej. Starają się włączać do codzienności lekkie ćwiczenia takie jak joga czy qigong.

Bardzo ważnym punktem do osiągnięcia długiego i szczęśliwego życia jest przebywanie z przyjaciółmi. Otaczając się nimi łatwiej pozbyć się trosk. Słuchanie opowieści, prośba o radę, wspólna zabawa i po prostu spędzanie czasu razem to najlepszy sposób na dobry nastrój. Poza tym Japończycy starają się często uśmiechać. Nie zapominają o problemach codzienności, ale wiedzą, że uśmiech sprawia przyjemność zarówno osobie nim obdarowanej, jak i tej, która go daje.

Mieszkańcy Okinawy praktykują również wdzięczność. Uważają, że dziękując za nawet najmniejsze rzeczy, zwiększamy przepływ szczęścia. Do tego starają się żyć chwilą obecną i nie skupiać zbytnio na przeszłości lub przyszłości. Wykorzystują każdą chwilę najlepiej jak mogą, żeby była warta zapamiętania.

Jednak za najważniejsze uznają podążanie za swoim ikigai. Pasja nadaje sens i pozwala dawać z siebie to, co najlepsze. Dlatego jeśli nie masz jej jeszcze, koniecznie ją znajdź i zobacz jak to jest budzić się codziennie z chęcią do życia.

Źródło: H. Garcia, F. Miralles, "Ikigai Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia", Wydawnictwo Muza, Warszawa 2017
Follow:
Udostępnij:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: