Kim są najszczęśliwsi ludzie na świecie?

„My nie płacimy podatków – my inwestujemy w swoje społeczeństwo”

Mieszkają w kraju 7,3 razy mniejszym niż Polska. Uwielbiają ciasteczka. Mają całkowicie darmową opiekę zdrowotną. Wolą ubierać się wygodnie niż elegancko. Samochód to dla nich luksus, a najpopularniejszym środkiem transportu jest rower. A poza tym…

Follow my blog with Bloglovin

… na emeryturę zarówno kobiety, jak i mężczyźni przechodzą w wieku 65 lat, a jej średnia wysokość to, po przeliczeniu, 3000 zł miesięcznie. Zanim na nią przejdą zarabiają minimum 62 zł za godzinę (dane z 2014 r.) i pracują po 37 godzin tygodniowo. Edukację rozpoczynają w wieku sześciu lat i uczą się przez minimum dziesięć. Żyją średnio 78,3 lat (kobiety – 80,5, mężczyźni – 76). Słyną z wysokich podatków – minimalny podatek dochodowy wynosi 40%, a stawka VAT to 25% dla wszystkich produktów.

Kim są najszczęśliwsi ludzie na świecie

Międzynarodowe sondaże bardzo często za najszczęśliwszy kraj na świecie uznają Danię, a za najszczęśliwszych ludzi – Duńczyków. Ich kluczem do szczęścia, jak sami uważają, jest Hygge. Może już kiedyś słyszałeś to słowo. Ale o co właściwie chodzi?

Hygge to ciepło na sercu, zero zmartwień i poczucie ukojenia. To ten moment, kiedy siedzimy pod kocem, czytamy książkę i pijemy gorącą czekoladę, a za oknem prószy śnieg. Jednak czy to oznacza, że tylko w tych nielicznych momentach możemy poczuć hygge?

#atmosfera

Duńczycy mają kilka sztuczek, aby osiągnąć ten stan na co dzień. Do jednej z nich należy stworzenie odpowiedniej atmosfery. Aby ją osiągnąć, sięgają po świece, a lampy, z których korzystają, mają przytłumione, ciepłe światło. 28% Duńczyków zapala świece każdego dnia, a zaledwie 8% używa ich mniej niż jeden–trzy razy w miesiącu. Myślę, że zgodzisz się ze mną, że siedzenie przy zapalonych świecach, tworzy przyjemną atmosferę, więc dlaczego, tak jak Duńczycy, nie robić tego częściej?

#smakołyki

W przepisie na hygge do perfekcyjnej atmosfery przydałoby się dorzucić jakieś smakołyki. Duńczycy chętnie sięgają po czekoladę i ciastka. Przede wszystkim jednak uwielbiają pić gorące napoje – aż 86% kojarzy hygge właśnie z nimi. Najczęściej wybierają kawę – wypijają jej o 33% więcej od Amerykanów. Jak mówią, wystarczy usiąść z kubkiem kawy i od razu robi się hyggeligt.

#tuiteraz

Trzecim, równie ważnym składnikiem, jest bycie tu i teraz. W dobie internetu bardzo często uciekamy w wirtualną rzeczywistość, która z całą pewnością nie przynosi nam poczucia ukojenia. Dlatego podczas idealnego popołudnia ze znajomymi wyłączają telefony i po prostu cieszą się z cudownie spędzonego czasu.

Manifest hygge - najszczęśliwsi ludzie na świecie

Kiedy już spędzają czas z bliskimi, nie ma tam miejsca również na rywalizację, przechwalanie się czy jakiekolwiek dramaty. Zamiast rozmów o polityce, Duńczycy wolą powspominać cudowne chwile, które razem przeżyli. Spotykają się w niewielkich grupach – 57% w składających się z trzech, czterech osób. Daje im to poczucie komfortu. Tworzą swoje własne „plemię”, w którym czują się bezpiecznie i mogą się zrelaksować.

Może nam się wydawać, że Duńczycy są najszczęśliwszymi ludźmi, ponieważ żyją w państwie dobrostanu. Jednak sądzę, że ma to tylko niewielki wpływ. Oczywiście, jeśli żyjesz na wyższym poziomie, możesz sobie pozwolić na wakacje w egzotycznym kraju, luksusowy samochód, duży dom i zadbać należycie o swoje zdrowie, bezpieczeństwo oraz realizować marzenia. To wszystko pozwoli Ci przez chwilę poczuć się dobrze. Duńczyków wyróżnia dostrzeganie szczęścia w codzienności.

Źródło:
  1. M. Wiking, Hygge, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2016
  2. http://poznajnieznane.pl/ciekawostki-2/ciekawostki-panstwa-3/dania-ciekawostki/
  3. http://www.poloniainfo.dk/poradnik-mainmenu-64/55-podatki-w-danii
Follow:
Udostępnij:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: